TV-Time - jak nastavit tento televizní software pro Linux

Vývoj tohoto software sleduji už delší dobu, ale vyzkoušel jsem si ho až s instatací Mandrake 9.2 na svůj počítač. Po prvním spuštění a několika marných kliknutích mě odradilo jeho strohé, reálnému TV-přijímači tolik podobné menu, ve kterém jsem zprvu neshledal žádnou logiku. Obraz byl modrý a zdálo se, že software nehodlá komunikovat s TV kartou jen tak jednoduše. Opak byl nakonec pravdou. Podívejme se tedy, jak se tento software ovládá.

Jako mnozí jsem začínal na platformě Windows a tento OS mám na disku spolu s MandrakeLinuxem dodnes. Proč to píšu? Až do nástupu TV-Time jsem totiž nebyl schopen v Linuxu dosáhnou takové kvality TV obrazu, jako v originálním software k TV kartě ve Windows. Dnes -s TV-Time- je ovšem situace opačná! Zní to jako teleshopping z televize, ale když ona je to pravda :o) Článek si neklade ambice, jak TV-Time nainstalovat/zprovoznit a nakonfigurovat v systému, ale pouze jak jej nastavit pro příjem TV-signálu.

Instalace

RPM balíček tvtime-0.9.12-2mdk.i586.rpm pro Mandrake 9.2 jsem si opatřil na FTP mandrake.contactel.cz v adresáři /people/bibri/mandrake/9.2/RPMS. Balíčky pro různé distribuce najdete na domovské stránce projektu tvtime - v článku jsem pro přehlednost pozměnil označení na TV-Time. Instalace na 9.2 proběhla naprosto hladce. Jen pro upřesnění mám mono TV kartu AverMedia TV 98 Capture.

Nastavení TV příjmu

Po prvním spuštění programu na vás vykoukne modré okno s menu uprostřed. Pokud menu nevidíte, zobrazíte ho kliknutím pravým tlačítkem myši v okně.

Následuje popis postupu, jak jsem TV-Time ladil já. Zřejmě to není jediná cesta. Názvy jednotlivých bodů se shodují s pojmenováním položek v menu - české verzi, neshodují se však čísla kapitol s pořadím položek v menu. Volby zjevného významu přeskočím.

1. Konfigurace vstupu

1.1 Změna zdroje videa

Podle typu vaší TV karty zde můžete mít k výběru např. Televize/Composite/S-Video. Pro začátek zvolte Televize. O ostatních variantách si popovídáme na konci.

1.2 Preferovaný mód audia

Pro začátek zde zvolte mono, na konci nastavování se k této volbě můžete vrátit a vyzkoušet jednotlivé kombinace. V mém případě je to jasné, jelikož mám mono TV-kartu.

1.3 Televizní standard

Velmi důležitá položka - zvolte PAL a následně Přestartovat s novým nastavením.

1.4 Horizontální rozlišení

Tato volba by snad mohla záviset na výkonnosti vašeho počítače. Zkuste vybrat rozlišení 768, což je FULL PAL (768x576) a opět Přestartovat. V tomto rozlišení se pro příště bude TV-Time spouštět. Pokud špatně vidíte na položky v menu, použijte klávesu F pro full screen.

Nyní se proklikejte Zpět do hlavního menu (nebo z nabídky vyskočte ESC a opět ji vyvolejte pravým tlačítkem myši).

2. Správa kanálů

A je čas přistoupit k nalazení jednotlivých programů. Jak je u TV obvyklé, máte na výběr dvě možnosti - buďto to nechat na softwaru, nebo si jednotlivé kanály projít manuálně. Při automatickém ladění je možné, že kanály se slabým signálem nebudou zařazeny do výsledného seznamu. Pokud chcete mít nalazeny i programy s nekvalitním příjmem, zvolte cestu ručního ladění.

2.1 Změna frekvenční tabulky

Zde nastavte volbu Evropa a vraťe se Zpět.

2.2 Nastavení kanálu na PAL

Tato položka, resp. její formát vás bude z počátku možná trochu mást. Jde o přepínač dekódování barev kanálu mezi PAL a SECAM. Zobrazena je tedy vždy neaktivní volba, tzn. po kliknutí na ni se aktivuje. Nastavte ho tedy tak, aby zobrazoval Nastavení kanálu na SECAM, tzn. že aktivní bude dekódování barev v normě PAL.

2.3 Vypnout detekci signálu

Jde rovněž o přepínač, takže pokud chcete programy ladit automaticky, musí být zobrazen text Vypnout detekci signálu. V tom případě máte v menu navíc položku Hledání signálu v kanálech. Zapnutá detekce signálu navíc, podle mého názoru, způsobuje vyhledávání nejlepšího signálu při každém přepnutí již i nalazeného programu.

2.4 Hledání signálu v kanálech

Tato volba je zobrazena, jen pokud máte Zapnutou detekci signálu - zobrazeno je tedy Vypnout detekci signálu :o). Po kliknutí na tuto volbu začne TV-Time procházet jednotlivé kanály a nechá aktivní pouze ty, u nichž narazí na dostatečně silný signál. Kanálů je ve frekvenční tabulce "Evropa" kolem 140, automatické ladění zabere nějakou tu minutu. Výsledkem bude seznam kanálů, na nichž byl nalezen nějaký signál/program. Ostatní kanály TV-Time ze seznamu deaktivuje. Pokud se vám zdá, že některé programy vám ve výsledné nabídce chybí, nezbývá, než použít volbu Aktivování všech kanálů a procházet všechny kanály ručně - zrušíte menu a pomocí šipek nahoru a dolů či rolováním kolečkem myši procházíte postupně jednotlivé kanály. Zadáním platného třímístného čísla poskočíte na konkrétní kanál (např. 004 či 098 či 113 atp.).

2.5 Současný kanál je aktivní v seznamu

Je to volba typu check-box, tedy zaškrtávací - původně jsou v seznamu všechny kanály a vy máte možnost ty hluché/prázdné ze seznamu vyřadit - v mém případě, kdy mám z TV antény jen 5 programů, je vyřazení zbávajících cca 130 dost fuška :o) Tady pomůže automatické ladění, jenže to mi v seznamu nechá jen 4 programy a ten pátý se slabým signálem vynechá. Co s tím? Aktivuju nejprve všechny kanály do seznamu, najdu si program(y) se slabým signálem, poznačím si jeho číslo, spustím automatické ladění, po jeho dokončení vyskočím z menu, zadám číslo kanálu se slabým signálem, ten se naladí, zapnu menu a aktivuju položku Současný kanál je aktivní v seznamu. Trošku krkolomné, ale ne každý chce mít v seznamu i programy s příšerným obrazem :o).

2.6 Aktivování všech kanálů

Do seznamu zobrazovaných kanálů zahrne všechny kanály obsažené ve zvolené frekvenční tabulce.

2.7 Přečíslování současného kanálu

Tato volba slouží k usnadnění orientace ve výsledném seznamu programů. Vyskočte z menu, nastavte se pomocí šipek nahoru a dolů či rolovacím kolečkem na požadovaný kanál/program (např. u mě Prima na 095), vyvolejte menu, zvolte tuto položku a zadejde číslo nového kanálu, např. 004. Dojde k tomu, že kanál 004 bude ukazovat Primu, zatímco kanál 095 původní kanál 004 - viz obrázek níže. Takto si můžete přečíslovat všechny programy podle svého gusta. Pokud máte aktivní menu, tak se mezi kanály lze přepínat pouze zadáním jeho přesného (třímístného) kódu-čísla. Trošku tu tak chybí všezahrnující, přehledné extra-okno pro ladění, konfiguraci, pojmenování kanálů a klávesových zkratek, ale autoři se v tomto ohledu zjevně drželi "reality" softwarového vybavení současných TV-přijímačů střední třídy.

3. Zpracování videa

Až potud nebyl TV-Time ničím výjimečný. Nyní se ale dostáváme k jeho silné stránce a tou je postprocessing - dodatečné zpracování TV signálu. To však logicky souvisí se zvýšenými nároky na výpočetní výkon.

3.1 Nastavení prokladače

Jak možná víte, televizní signál je vysílán v půlsnímcích frekvencí 50Hz (50 půlsnímků za vteřinu). Rozlišení FULL PAL je 768x576 a jeden snímek má tedy jen 576/2=288 řádků. Jedná se o tzv. interlacing - prokládání obrazu, kdy dva sousední půlsnímky jsou posunuty ob řádek - televizor (dělo emitující elektrony na mřížku obrazovky) nejdříve překleslí liché řádky a z dalšího půlnímku ty sudé; televize je tak synchronizována, že výsledný obraz je správný. Pokud ovšem sledujete TV na PC bez deinterlacing filtru (odstraňuje prokládání), pak je výsledný obraz "rozjetý/zubatý", jak můžete vidět na následujícím obrázku.

Je tedy třeba zajistit, aby párové půlsnímky byly zobrazeny ve správém okamžiku. Jde tedy také o prokládání, ale ve "správný" čas s výsledkem 25 fps (Frames Per Second - snímků za vteřinu; blíže např. zde). V této položce menu si můžete zvolit některý ze zabudovaných prokladačů, resp. filtrů odstraňujících prokládání. Který z nich zvolit záleží na vašem subjektivním vnímání výsledné kvality obrazu.

Pozn.: Ač by to málokdo čekal, s prokládaným obrazem se můžeme setkat i na některých DVD discích - zejména pokud jde o starší TV přenosy koncertů apod. Pak je nutno při ripování videa z DVD použít opět deinterlace filtr.

3.2 Zkoušená obnovovací frekvence

Osobně jsem při různých volbách nepoznal viditelný rozdíl v kvalitě obrazu. Na výběr je plná frekvence 50, kdy jsou do obrazu zpracovávány všechny půlsnímky, nebo poloviční frekvence 25 s výběrem zpracování jen dolních nebo horních půlsnímků.

3.3 Vstupní filtry

Jedná se o zpestření obrazového výstupu (zrcadlový obraz podle osy y, negativ, černobílý obraz), hodit by se mohl snad jen filtr Korekce barev BT8x8 na příslušných TV kartách s tímto typem tuneru.

4. Konfigurace výstupu

4.1 Nastavení overscanu

V programech, které tuto volbu nenabízejí, jste si možná všimnuli, že PC TV-tuner zobrazuje o něco více, než běžná televize. Výsledek může zajít až tak daleko, že obraz máte pravidelně ohraničen černým pruhem, zejména nahoře se objevuje horozontální zub a po krajích obrazu se občas mohou vyskytnou barevné (u mě zelené) svislé pruhy. Tyto elementy nezasahují do obrazu, prostě jsou tam navíc. A k tomu slouží tato volba, která vám celý po okrajích obraz ořeže a skryje tak rušivé prvky. Osobně mám overscan nastaven na 5%.

4.2 Používat ořezávání

Pokud chcete mít overscan zapnutý, aktivujte volbu 4:3 + Overscan. Další volby způsobí větší ořezání obrazu - nedochází k deformaci obrazu (tj. změně poměru stran), ale pouze k překrytí části obrazu černými pruhy.

4.3 Výstup 16:9

Jde o zaškrtávací volbu. Od ořezání 16:9 se tato liší v tom, že dojde k "deformaci" obrazu, tedy ke změně poměru stran (tzv. aspect ratio). Hodí se, např. když máte zapojen externí DVD přehrávač schopný posílat signál 16:9, zvýší se tím kvalita obrazu.

4.4 Celoobrazovkový mód

Přepínač mezi full screenem a zobrazením v okně - můžete zde buď klikat, nebo používat klávesu F.

4.5 Nastavení pozice celoobrazovkového módu

Tato volba se projeví ve full screenu při použití ořezávání, kdy pruh s obrazem můžete mít u horního či dolního okraje monitoru, nebo ve středu s černými pruhy nad a pod.

5. Nastavení obrazu

Tato volba vám umožní nastavit klasické vlastnosti jako jsou jas, kontrast, sytost barev a odstín. Navíc si zde můžete toto nastavení uložit buďto jako globální pro všechny programy, nebo výhradně pro daný předvolený program/kanál.

Závěrem

Mezi tradiční vlastnosti (nejen) video-software v Linuxu patří jeho široká ovladatelnost přes klávesnici a ani TV-Time není výjimkou. Obrazovkové menu opravdu téměř není potřeba. Odkazuji na manuálovou stránku programu (man tvtime), klávesových zkratek je opravdu požehnaně.

Mnohem širší možnosti nastavení TV-Time vám poskytují jeho konfigurační soubory, kde lze jednotlivé kanály přímo pojmenovat, nastavit akce pro dálkové ovládání aj. Odkazuji na dokumentaci k programu a na jeho domovskou stránku tvtime.sourceforge.net.


LINUX

malá ikona

Počítadlo z http://pocitadlo.netway.cz/